Opowieść o dwojgu starszych ludziach, ich malutkiej wnuczce i tajemniczym hipopotamie, który wprowadza zamieszanie do ich życia.
Spaliśmy już od kilku godzin, gdy nagle coś zakotłowało się i ze swego łóżeczka wygramolił się nasz trzyletni Antoś razem z kołdrą. Z gęstego mroku dobiegło nas mrukliwe: „Ja chcę iść do Was do łóżka. Wyrwana ze snu tym niespodziewanie grubym głosem, oczami wyobraźni zobaczyłam przedziwną scenę. Wzięłam więc synka na kolana i, starając się nie obudzić reszty, z trudem powstrzymując ziewanie, szepnęłam do ciepłego ucha: „To jeszcze nic, ale pomyśl, jaką minę mieli pewni państwo, do których ni stąd, ni zowąd przyszedł w nocy ogromny hipopotam i zamruczał zupełnie tak, jak ty teraz: »JA CHCĘ IŚĆ DO WAS DO ŁÓŻKA«…” I tak powstała opowieść o hipopotamie. (pisze autorka, Anna Moszyńska)
Tekst: Anna Moszyńska
Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Projekt graficzny: Dorota Nowacka
Wydawnictwo Siedmioróg
- Wyróżnienie za ilustracje i nominacja literacka IBBY – KSIĄŻKA ROKU 2007
Wdzięczna, pogodna historia o nieoczekiwanej wizycie Hipopotama w domu pana Karola i jego żony. Niezgrabny i wielki, a przy tym samotny, Hipopotam z kołderką w paszczy i własnym prowiantem (dwoma główkami kapusty) pakuje się do ich mieszkania. Uczynni staruszkowie budują specjalne łoże dla kłopotliwego gościa , opatulają kołderką i czytają do snu, a kiedy i to nie pomaga na bezsenność Hipopotama – odprowadzają go do miejskiej fontanny, gdzie mieszka. Ładna bajka z szyfrem – dobrze obrazuje kłopotliwe domowe rytuały przedsenne i nocne wędrówki do łóżka rodziców. Książka wyróżniona także za ciekawe ilustracje – jest w niej dbałość o wszystkie elementy: od proporcji tekstu i obrazu, do formy i jakości wydania. Ilustratorka pokazuje nam głównego bohatera jako obcego (Hipopotam – symbol dziecka wędrującego nocą do łóżka rodziców). Podkreśla to kompozycją kadrów oraz zmianą techniki rysunku hipopotama. Buduje przyjazny klimat poprzez niebanalną figuratywną ilustrację oraz ciepłą kolorystykę. Książka bogato ilustrowana, przyjazna dla najmłodszego czytelnika, do którego jest adresowana. Inteligentne partnerstwo narracji literackiej oraz współtworzenie klimatu lektury. (z wyróżnienia IBBY)